Formy wsparcia
Przeprowadzenie diagnozy sytuacji kadrowej przedsiębiorstwa, która pozwoli na ustalenie głównych problemów związanych ze zrównoważonym zatrudnieniem oraz sformułowanie rekomendacji dla firmy w zakresie koniecznych wdrożeń, niezbędnych dla usprawnienia polityki zatrudnienia. Diagnoza będzie obejmować:
- przeprowadzenie wywiadów z kierownictwem przedsiębiorstwa,
- przeprowadzenie dobrowolnych ankiet wśród pracowników przedsiębiorstwa,
- opracowanie Raportu doradczego - Diagnozy rozwoju kapitału ludzkiego zawierającego: charakterystykę sytuacji kadrowej w firmie, silne i słabe strony kapitału ludzkiego, problemy kadrowe wymagające interwencji, proponowane rozwiązania, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania wiekiem i kompetencjami oraz problemów związanych z segregacją płci i niwelowaniem różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn.
Proponowane w raporcie diagnostycznym rozwiązania czy rekomendacje zmian obejmą propozycje działań do realizacji w przyszłości i omówienia ich z kierownictwem, działań do wdrożenia w trakcie projektu (np. 2-3 programów) i kilku (średnio 2) szkoleń dla kadry kierowniczej, wybranych grup pracowników (np. kobiet / pracowników 50+/ kierowników) oraz wsparcie wskazanych pracowników w zakresie poszerzenia wiedzy o niedyskryminacji i zarządzaniu różnorodnością w miejscu pracy, w tym równości kobiet i mężczyzn.
Raport będzie proponował doradztwo w zakresie polityki kadrowej firmy, w obszarach, dla których mogłyby być przygotowane produkty konsultingowe w postaci: polityk, programów, regulaminów, procedur czy innych narzędzi zarządzania firmą z punktu widzenia kadrowego.
Przeprowadzenie i opracowanie diagnozy będzie obejmować kontakty doradcy z kierownictwem przedsiębiorstwa i/ lub innymi pracownikami w trakcie spotkań zdalnych, bezpośrednich, rozmów telefonicznych i kontaktów e-mailowych oraz pracę własną doradcy – w wymiarze od 20-40 h wsparcia na przedsiębiorstwo.
Przeprowadzenie szkoleń dla pracodawcy i jego pracowników.
Szkolenia dla kadry zarządzającej. Na podstawie przeprowadzonej diagnozy i w oparciu o jej wyniki dotyczące luk kompetencyjnych kadra zarządzająca zostanie przeszkolona z odpowiedniego zakresu - w zależności od potrzeb średnio z 2 tematów spośród poniższych:
- Rekrutacja pracowników z kryteriami równościowymi – praktyczne aspekty budowy i stosowania równościowych kryteriów rekrutacji, wykład i praktyczne warsztaty sytuacyjne.
- Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie – szkolenie i warsztaty nastawione na utrzymanie zatrudnienia starszych pracowników i pozostanie ich na rynku pracy: działania firmy i załogi w zakresie sprzyjania retencji w zakładzie pracy.
- Kobieta liderem przedsiębiorczości wewnętrznej w firmie – szkolenie i warsztaty praktyczne z włączania kobiet w główny nurt rozwoju przedsiębiorstwa: podejmowanie obowiązków, koordynowanie zespołami, tworzenie nowych projektów, obserwacja rynków (dla kobiet).
- Zostań mentorem – kurs i warsztaty z mentorinigu i adaptacji zawodowej nowych pracowników.
- Rozwój kapitału ludzkiego z kryteriami równościowymi – szkolenie i ćwiczenia z projektowania kierunków rozwoju kapitału ludzkiego dopasowanego do rozwoju przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem wprowadzania grup mniej reprezentowanych do głównego nurtu.
- Polityka w zakresie wynagrodzeń w firmie – szkolenie i warsztaty planistyczne dla kierowników z uwzględnieniem niwelacji różnic w zakresie wysokości wynagrodzeń ze względu na płeć.
Uczestnicy każdego z tych szkoleń, które będą realizowane w formie stacjonarnej (16 h/szkolenie) nabędą efekty uczenia się i kompetencje w obszarze danego szkolenia, czego potwierdzeniem będzie certyfikat ukończenia szkolenia wręczany osobom, które pomyślnie przejdą zaplanowaną walidację/egzamin.
Szkolenia dla pracowników i pracodawców. Dodatkowo zostanie przeprowadzone stacjonarne szkolenie grupowe (5-godzinne) dla wszystkich pracowników i pracodawców Przedsiębiorstwa - Uczestnika Projektu w zakresie niedyskryminacji i zarządzania różnorodnością, w tym równości kobiet i mężczyzn. Szkolenie ma na celu zwalczanie wszelkich form dyskryminacji.
Zakres szkolenia: nabycie wiedzy, czym są mobbing i dyskryminacja, poznanie skutecznych sposobów przeciwdziałania mobbingowi, prawa przysługujące osobie dyskryminowanej, odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie zasad równego traktowania, promowanie pozytywnej roli pracowników w tworzeniu bezpiecznego środowiska pracy.
Doradztwo wdrożeniowe dla przedsiębiorstwa. Zostanie ono skoncentrowane wokół 2-3 wybranych zakresów szczegółowych doradztwa, które będą prowadziły do opracowania dokumentów konsultingowych stanowiących podstawę do wdrożenia szczegółowych polityk, działań, regulaminów, instrukcji czy procedur w przedsiębiorstwie. Będą one obejmować następujące produkty:
- PLAN MONITORINGU WYNAGRODZEŃ – dokument umożliwiający prowadzenie monitoringu wynagrodzeń służącego szybkiemu wykrywaniu i niwelowaniu zauważonych nierówności.
- PROCEDURA ADAPTACJI ZAWODOWEJ NOWYCH PRACOWNIKÓW – dokument określający zasady objęcia nowych pracowników mentoringiem, zapewniające szybką adaptację zawodową, z realizacją kryteriów równościowych.
- PLAN RETENCJI ZATRUDNIENIA W GRUPIE PRACOWNIKÓW STARSZYCH – opis działań zmierzających do utrzymania starszych pracowników w pracy, pomimo możliwości nabycia przez nich wieku emerytalnego, wraz z przypisaniem działań do konkretnych osób.
- ZASADY WŁĄCZANIA KOBIET I GRUP NIEDOSTATECZNIE REPREZENTOWANYCH W GŁÓWNY NURT ROZWOJU PRZEDSIĘBIORSTWA – mogą one obejmować: przyjmowanie obowiązków, koordynowanie zespołów, wypracowywanie innowacji, integrowanie wysiłków, obserwowanie rynku i inne zagadnienia, zasady te będą miały charakter kompensacyjny zmierzający do zwiększenia udziału tych grup w głównym nurcie przedsiębiorstwa.
- PLAN INNOWACYJNOŚCI PRACOWNIKÓW – plan zawierający opis działań, stosowane motywatory, kryteria równościowe oraz sposoby doceniania pracowników za wkład w rozwój firmy.
- ZASADY REKTUTACJI Z KRYTRIAMI RÓWNOŚCIOWYMI - szczegółowe opracowanie zasad rekrutacji wraz z elementami równościowymi, zapewniającymi lepszą reprezentację grup do tej pory mało uczestniczących w zatrudnieniu.
- PLAN ROZWOJU KAPITAŁU LUDZKIEGO NA 3 LATA – plan szkoleń, warsztatów, kształcenia zawodowego i wyższego związany ze zdiagnozowanymi potrzebami kadrowymi przedsiębiorstwa, przy wykorzystaniu kryteriów równościowych i kompensacyjnych.
- PROJEKT MODYFIKACJI REGULAMINU WYNARODZEŃ – uzupełnienie regulaminu wynagrodzeń o elementy równościowe i promujące rozwiązania zrównoważonej polityki kadrowej (zwiększenia udziału grup dotychczas mało reprezentowanych w głównym nurcie rozwojowym przedsiębiorstwa).
- Inne dokumenty, jeśli będą potrzebne.
Doradztwo będzie obejmować kontakty doradcy z kierownictwem przedsiębiorstwa i/ lub innymi pracownikami w trakcie spotkań zdalnych, bezpośrednich, rozmów telefonicznych i kontaktów e-mailowych oraz pracę własną doradcy – w wymiarze średnio 36 h wsparcia na przedsiębiorstwo.
Upowszechnienie wypracowanych szczegółowych polityk kadrowych wśród pracowników przedsiębiorstwa w ramach warsztatów. Po opracowaniu dokumentów konsultingowych dla przedsiębiorstwa w trakcie doradztwa, będzie miało miejsce ich zakomunikowanie i upowszechnienie wśród pracowników. W ramach tego procesu zostanie przeprowadzone 1-dniowe spotkanie promocyjno-komunikacyjne w formie warsztatów stacjonarnych (8 h). Ich celem będzie omówienie wypracowanych w ramach doradztwa produktów konsultingowych, składających się na szczegółowe polityki danego przedsiębiorstwa oraz sposobów korzystania z tych dokumentów. Szczególna uwaga zostanie poświęcona wypracowanym politykom w obszarze zarządzania wiekiem i kompetencjami pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju i awansu zawodowego kobiet, równości kobiet i mężczyzn, zwalczania dyskryminacji oraz aktywnego uczestnictwa kobiet we wszystkich procesach zachodzących w przedsiębiorstwie.
Program warsztatów obejmie tematykę zmian wprowadzonych w przedsiębiorstwie w wyniku wdrożenia wybranych projektów. W trakcie warsztatów przewidziane są ćwiczenia praktyczne (np. dotyczące budowy kryteriów rekrutacji, projektowania elastycznych form zatrudnienia dla matek itp.) oraz prezentacje mające na celu przedstawienie rozwiązań w zakresie wyżej wymienionych problemów wypracowane przez poszczególne grupy podczas ćwiczeń. Dla każdego Przedsiębiorstwa - Uczestnika Projektu zostanie zorganizowane oddzielne zindywidualizowane spotkanie w formie warsztatów, dopasowane do specyficznych potrzeb i możliwości zarówno pracowników, jak i pracodawcy.